Poprzedni temat «» Następny temat
Autor Wiadomość
gustavomr

SOGI: 8806012

MASTER


Pomógł: 26 razy
Dołączył: 15 Sie 2008
Posty: 13249
Skąd: Poland
  Wysłany: Pią Sty 07, 2011 3:08 pm   KAC - jak go unikać  

KAC - jak go unikać



Nadszedł okres karnawału, czyli czas wzmożonego spożywania alkoholu. Każdy z nas miał kiedyś kaca alkoholowego i wie jakie jest to uczucie. Niestety gdy kac nas już dopadnie wiele byśmy dali żeby się go pozbyć. Na szczęście jest jedna stara metoda. Która pozwala niemieć kaca. Należy dzień wcześniej po prostu nie pić :) . Jest to rada dla tych wszystkich, którzy nie potrafią uporać się z syndromem dnia następnego i nie maja ochoty kolejny raz tego przechodzić.

Jednak dla tych którzy w czasie karnawału zaglądają do kieliszka jest kilka rad. Jak zminimalizować skutki jego działania. Jednak zanim do tego przejdę winien jestem paru słów wyjaśnienia czym tak naprawdę jest kac.

Czym jest kac

Kac występujące kilka godzin po spożyciu nadmiernej ilości alkoholu. Etanol, który jest zawarty w napojach alkoholowych głównie odpowiada za stan tak zwanego upojenia alkoholowego. Niestety w napojach alkoholowych zawarty jest również w małych ilościach metanol. W wyniku spożycia napojów alkoholowych, w organizmie następuje reakcja metabolizowania etanolu i metanolu. W wątrobie przez enzym dehydrogenazę alkoholową do aldehydu octowego z etanoli i formaldehydu z metanolu. Formaldehyd jest o wiele bardziej toksyczny od aldehydu octowego i to on jest odpowiedzialny za kaca. Stężenie aldehydu octowego rośnie we krwi jako pierwsze, ponieważ enzymy najpierw katalizują etanol. A następnie metanol do formaldehydu, którego stężenie rośnie z opóźnieniem jako drugie. Dlatego uczucie kaca wywołane formaldehydem pochodzącym z napojów alkoholowych odczuwalne jest z opóźnieniem, zazwyczaj rano.

Wśród alkoholi, które pijemy różny jest procentowy udział alkoholu metylowego. Od jego ilości zależy to, ile w naszym organizmie znajdzie się formaldehydu. Do trunków zawierających najmniej alkoholu metylowego należą kolejno: wódka czysta, wódki kolorowe, whisky, koniak i wino. Warto zatem zastanowić co wybrać, jeśli rano chcemy mieć słabszego kaca.

Jak zapobiegać kaca

Jeśli jednak przydarzy nam się wypić więcej jak założyliśmy musimy się jakoś bronić przed syndromem dnia wczorajszego. Niema tak naprawdę idealnego leku na kaca ponieważ organizm i tak musi pozbyć się alkoholu. Oprócz sposobu, który podałem na początku artykułu. Można tylko stosować różne sposoby łagodzenia jego objawów.

Ważne jest żeby nie pić na pusty żołądek. Jedząc spowolnimy wchłanianie alkoholu.
Pijąc unikajmy słodkich trunków ponieważ cukier powoduje, że mamy większe pragnienie aby sięgnąć po kolejny kieliszek.
Unikajmy zbyt szybkiego tępa picia, dobrze jest pić na przemian napoje alkoholowe i te bez procentów. Zmniejszy to ryzyko wystąpienia odwodnienia oraz wydłuży czas pomiędzy kolejno wypitymi napojami alkoholowymi.
Nienależny mieszać różnych alkoholi. Warto unikać tych po których wiemy, że łatwo dopada nas kac.

Po powrocie do domu nie należy kłaść się od razu spać. Ponieważ jest to czas w którym możemy zrobić dużo dobrego w celu zmniejszenia kaca i szkoda stracić taka okazję.
Dlatego należy uzupełnić płyny, aby nie doprowadzić do odwodnienia. Trzeba wypić minimum szklankę wody. Ważne żeby była to woda mineralna, ponieważ inne wody wypłukują z organizmu minerały.
Które i tak należy uzupełnić wraz z witaminami pod postacią suplementów najlepiej w formie musującej.
Do tego zwiększoną dawkę witaminy C oraz magnezu.
Warto też wypić szklankę soku pomidorowego, który jest bogaty w potas.
Następnie kładziemy się spać. Rano po przebudzeniu powinniśmy zauważyć znaczną różnice. Na pewno kac będzie o wiele słabszy, w porównaniu z dawnymi doznaniami jakich mieliśmy okazję zazwyczaj doświadczać. Możliwe jest, że będzie praktycznie nieodczuwalny. W efekcie stosowania tej metody możemy zapomnieć o dawnych sposobach. Jak picie tak zwanego klina, który chwilowo pomaga. Zgodnie z zasada kolejności metabolizowania, najpierw alkohol etylowy następnie metylowy. Gdzie i tak organizm chwilowo zajęty alkoholem etylowym będzie musiał prędzej czy później uporać się z alkoholem metylowym.

Zgodnie ze starą prawdą, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Warto zastanowić się i przetestować na sobie tą metodę. Oszczędzi nam to wiele cierpień i przykrych doznań. Bo karnawał to przecież czas radości i zabawy, a nie czas na przechodzenie przez syndrom dnia poprzedniego.
Autor: Bartosz D.
_________________


Ostatnio zmieniony przez gustavomr Pią Sty 07, 2011 6:19 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
       
supron 

SOGI: 19

zawodowiec

Pomógł: 4 razy
Dołączył: 07 Maj 2009
Posty: 399
  Wysłany: Pią Sty 07, 2011 4:07 pm     

Wszystko fajnie ale jak dobrze zabalujesz to nic ni ochroni przed kacem.

Jedyny na 100% pewny sposób to nie pić.
 
 
       
SpAiro_

SOGI: -8664

MASTER
OF HARDCORE


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 01 Gru 2008
Posty: 2891
Skąd: Obecnie IRL
  Wysłany: Pią Sty 07, 2011 5:22 pm     

Podawajcie źródła :!:

Chociażby dla tego, aby sobie można było w owym źródle odnaleźć inne ciekawe opracowania czy też z tego powodu, że lepiej się czasem czyta.
 
 
       
gustavomr

SOGI: 8806012

MASTER


Pomógł: 26 razy
Dołączył: 15 Sie 2008
Posty: 13249
Skąd: Poland
  Wysłany: Pią Sty 07, 2011 5:36 pm     

SpAiro_ napisał/a:
Podawajcie źródła :!:
Chociażby dla tego, aby sobie można było w owym źródle odnaleźć inne ciekawe opracowania czy też z tego powodu, że lepiej się czasem czyta.


www.google.pl
chyba żartujesz
a co ci sie zle czyta
_________________


 
 
       
napek 

SOGI: 3340

profesjonalista

Pomógł: 2 razy
Wiek: 35
Dołączył: 18 Sie 2010
Posty: 943
  Wysłany: Pią Sty 07, 2011 6:12 pm     

Myślę, że źródła warto podać z a) czystej przyzwoitości i grzeczności względem oryginalnego autora b) przy opracowaniu dla celów edukacyjnych trzeba podać źródło, by nie naruszać praw autorskich, ale zdaje się prawem to na forum nikt się nie przejmuje :P
 
 
       
gustavomr

SOGI: 8806012

MASTER


Pomógł: 26 razy
Dołączył: 15 Sie 2008
Posty: 13249
Skąd: Poland
  Wysłany: Pią Sty 07, 2011 6:20 pm     

autor dodany
_________________


 
 
       
SpAiro_

SOGI: -8664

MASTER
OF HARDCORE


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 01 Gru 2008
Posty: 2891
Skąd: Obecnie IRL
  Wysłany: Pią Sty 07, 2011 6:33 pm     

gustavomr napisał/a:
SpAiro_ napisał/a:
Podawajcie źródła :!:
Chociażby dla tego, aby sobie można było w owym źródle odnaleźć inne ciekawe opracowania czy też z tego powodu, że lepiej się czasem czyta.


www.google.pl
chyba żartujesz
a co ci sie zle czyta


A no źle mi się czyta na tym forum tekst który jest cały wytłuszczony, na kulturystyka-online dużo lepiej mi się to czytało.
 
 
       
JOR5 

SOGI: 1698

MASTER
Trener Osobisty

Pomógł: 35 razy
Wiek: 35
Dołączył: 26 Kwi 2009
Posty: 2625
Skąd: JG
  Wysłany: Pią Sty 07, 2011 6:52 pm     

jezeli tylko bedzie podawany autor bedziemy wklejac...

jezeli bedzie potrzeba bedziemy rowniez podawac bibliografie

pzdr!
 
 
 
       
gustavomr

SOGI: 8806012

MASTER


Pomógł: 26 razy
Dołączył: 15 Sie 2008
Posty: 13249
Skąd: Poland
  Wysłany: Pią Sty 07, 2011 7:00 pm     

Po to sa dodawane artykuły,zdjęcia,filmy żeby przyciągnąć jak najwięcej osób ,nie bede juz nic pisał bo nie chce się więcej wkurwiać pozdro :mrgreen:
_________________


 
 
       
SpAiro_

SOGI: -8664

MASTER
OF HARDCORE


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 01 Gru 2008
Posty: 2891
Skąd: Obecnie IRL
  Wysłany: Pią Sty 07, 2011 7:19 pm     

Ale czy ktoś piszę, ze źle jest dodawać arty ? Ja sam dodałem tutaj sporo artów, ale przy każdym jest źródło. Czasem sklejałem art z kilku źródeł i tez je podawałem.

Zwracam wam uwagę, bo wejdzie ktoś kumaty z poza forum i od razu rzuci się mu w oczy, że moderatorzy wklejają czyjeś arty podszywając się pod nie - ja nie twierdzę, że tak to wygląda, ale wiem, że na SFD było sporo 'pojazdów' za to, więc lepiej uniknąć :wink:
 
 
       
JOR5 

SOGI: 1698

MASTER
Trener Osobisty

Pomógł: 35 razy
Wiek: 35
Dołączył: 26 Kwi 2009
Posty: 2625
Skąd: JG
  Wysłany: Pią Sty 07, 2011 7:25 pm     

przeciez nikt sie nie podszywa pod nikogo... nikt nie pisal, ze to jego hehe

ok wiec do kazdego artykułu dopisujemy zródło albo bibliografie... tak na wszelki wypadek

koniec tematu

pozdrówka!
 
 
 
       
SpAiro_

SOGI: -8664

MASTER
OF HARDCORE


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 01 Gru 2008
Posty: 2891
Skąd: Obecnie IRL
  Wysłany: Pią Sty 07, 2011 10:06 pm     

Mnie kiedyś pojechali na SFD za to lokurvaa
 
 
       
gustavomr

SOGI: 8806012

MASTER


Pomógł: 26 razy
Dołączył: 15 Sie 2008
Posty: 13249
Skąd: Poland
  Wysłany: Pią Sty 07, 2011 10:42 pm     

Wcale sie pod nikogo nie podszywam jak by to był mój art. to bym podpisał a taki głupi nie jestem żeby kopiować kogoś art. i pisać ze to moje ,a Na SFD siedza prawie sami mgr. i profesorowie, oczywiście sa też osoby które maja widze i sie nią dzielą i chwała im za to i w żadnym stopniu nie chciałem nikogo urazić :mrgreen:
_________________


 
 
       
SpAiro_

SOGI: -8664

MASTER
OF HARDCORE


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 01 Gru 2008
Posty: 2891
Skąd: Obecnie IRL
  Wysłany: Pią Sty 07, 2011 10:46 pm     

Ja pierdole lokurvaa

Przecież każdy z nas wie, że się nie chcecie pod nikogo podszyć :mrgreen:

Piszę tylko, że tak to wygląda na innych forach. Dobra dość zbędnego spamu, kasuj te wypowiedzi, bo zaśmierdziało lokurvaa
 
 
       
gustavomr

SOGI: 8806012

MASTER


Pomógł: 26 razy
Dołączył: 15 Sie 2008
Posty: 13249
Skąd: Poland
  Wysłany: Pią Sty 07, 2011 11:05 pm     

Niech admin usunie tego posta
_________________


 
 
       
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

theme by chariot.pl
Strona wygenerowana w 0,12 sekundy. Zapytań do SQL: 11