Poprzedni temat «» Następny temat
Autor Wiadomość
Jason 

SOGI: 6

świerzak


Dołączył: 10 Mar 2013
Posty: 64
  Wysłany: Wto Maj 07, 2013 8:30 am   Firma upadnie przez anonim?  

Firma zatrudniała 150 osób, rozwijała się, 19 kontroli nie wykazało żadnych nieprawidłowości. I wtedy przyszedł anonim. Prokurator "wstępnie" bada sprawę przez ponad pół roku i nadal nie wiadomo, kiedy skończy. Urzędnicy blokują dotacje unijne, a Urząd Skarbowy zajmuje konta. Połowa załogi już poszła na bruk, firmie zostało parę miesięcy życia.

Agro North, spółka z Choczewa na Pomorzu, działa jako tzw. grupa producencka. Sześciu rolników stworzyło razem spółkę, bo razem można taniej produkować, więcej sprzedawać, być dostawcą dla największych. Na blisko 700 ha wyrosły warzywa - głównie marchew, ale też cebula, pietruszka i inne. Większość produkcji trafia na rynek krajowy, ale też na eksport - do Rosji, na Ukrainę, do Holandii. W sumie w sezonie 2012 r. przez hale w Choczewie przeszło ok. 40 tys. ton warzyw. Wtedy pracowało tam 140 pracowników.


6 lat i 19 kontroli

Inwestycje z dotacji unijnych zaczęły się w Agro North sześć lat temu. Udało się zbudować zaplecze produkcyjne, w tym cztery hale (ponad 40 tys. m pow.), pieniądze poszły też na zakup palet, środków transportu, urządzeń do mycia warzyw. Inwestycje miały wzmocnić możliwości produkcyjne i eksportowe firmy.

- Byliśmy non stop kontrolowani ze sposobu wydawania pieniędzy - opowiada Andrzej Lewiński, współwłaściciel Agro North. Z racji podstawowej produkcji Lewińskiego przezywają "Marchewa". Protokoły kontrolne Lewiński trzyma osobno od innych dokumentów. Precyzyjnie wylicza, że firma była kontrolowana w sumie 19 razy w ciągu sześciu lat. Ostatni raz na początku 2012 r. Głównie przez Urząd Marszałkowski w Gdańsku i Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - instytucję odpowiedzialną za dofinansowanie projektów dla rolnictwa.

Wszystkie zakończone pozytywnie, żadnych zarzutów, wszystkie inwestycje zakończone w terminie - opowiada Lewiński. - Uwierzyłem, że zawsze tak będzie.

Lewiński i jego spółka stają się symbolem sukcesu. Jesienią 2011 r. dostaje od ministra rolnictwa odznaczenie "Zasłużony dla rolnictwa".


Pieniędzy nie będzie

W lipcu 2012 r. Agro North występuje o rozliczenie kolejnej transzy dotacji na inwestycje. Chodzi o 16 mln zł na budowę i wyposażenie kolejnej hali. Ale dowiaduje się, że umówionych pieniędzy na razie nie będzie. Dlaczego? ARiMR, która powinna dotacje wypłacić, zawiesiła całą procedurę - powołuje się na to, że prokuratura prowadzi postępowanie wyjaśniające w sprawie Agro North. Lewiński w prokuraturze trafia na informacyjny mur.

W firmie zaczyna się robić nerwowo. Wstrzymanie rozliczeń oznacza klapę całego projektu inwestycyjnego. Końcowy termin rozliczenia inwestycji przypada na połowę 2013 r. A od końca lata nie można prowadzić robót.

- Odwołałem się od decyzji oddziału w Gdyni do ARiMR w Warszawie - opowiada Lewiński. - Niestety, urząd w Warszawie podtrzymał decyzję o zawieszeniu procedury. A to dla mnie jest katastrofa. Systematycznie zwalniam ludzi, na bruk poszła już większość ze 140 osób. Komornicy działający na zlecenie banku zajmują sprzęt, który Agro North wziął w leasing. Zainwestowałem w spółkę ok. 50 mln zł z własnych środków, tzn. pożyczonych osobiście przeze mnie. To nie jest żadna firma w teczce, gdzie coś się skręci i ucieknie. My inwestujemy. W hale produkcyjne, w sprzęt. A teraz urzędnicze decyzje to niszczą - żali się Lewiński.


"Bardzo wstępny etap"

Jacek Korycki z Prokuratury Okręgowej w Słupsku potwierdza Wyborcza.biz, że postępowanie w sprawie Agro North trwa. Ale o samej sprawie nie mówi nic. - Sprawa jest na bardzo wstępnym etapie rozpoznawczym - stwierdza Korycki.

Dodajmy, że "wstępny etap rozpoznawczy" trwa od połowy 2012 roku, czyli co najmniej kilka miesięcy. No i prokurator nie pozostawia nadziei: - Na razie nie ma mowy o stawianiu komukolwiek jakichkolwiek zarzutów. To jest sprawa bardzo złożona, wielowątkowa, będziemy ją dokładnie badać. Tu nie ma mowy o szybkich decyzjach - mówi Korycki.

W Polsce prokuratura musi zbadać każdy sygnał na temat zgłaszanych nieprawidłowości. Sam fakt postępowania nie przesądza o tym, czy w ogóle popełniono przestępstwo, nie mówiąc już o tym, jakie to ewentualnie miałoby być przestępstwo. Wszczęcie postępowania nie przesądza też o czyjejkolwiek odpowiedzialności.


Anonim, który pogrzebie firmę?

"Pragnę wskazać, iż obowiązkiem Prokuratury jest prowadzenie postępowania w każdej - nawet najbardziej nieprawdopodobnej - sprawie i nie świadczy to w żaden sposób o rzeczywistym istnieniu nieprawidłowości. Postępowanie w sprawie Agro North sp. z o.o. jest prowadzone na podstawie anonimu" - pisze w jednej ze skarg do ARiMR Janusz Kaczmarek, gdyński adwokat, reprezentujący Agro North.

Anonim. Tylko tyle wiadomo, bo prokurator milczy i dalej "wstępnie rozpoznaje". Może rozczarowany pracownik, może konkurencja, zatroskany obywatel?

Skarga Kaczmarka na urzędnicze decyzje trafia do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku.

- Wyrok pewnie będzie za kilka miesięcy - spekuluje Lewiński. - Do tego czasu nie będzie firmy.


wyborcza.biz
 
 
       
Litwin81 

SOGI: 509

MASTER


Pomógł: 11 razy
Dołączył: 19 Lip 2008
Posty: 1752
Skąd: Gdynia
  Wysłany: Wto Maj 07, 2013 8:35 am     

Norma,jak chcesz legalnie w tym kraju działać to ciebie zniszczą.Na mnie poszedł donos do Uokik-u jak miałem swoją działalność i też poszedłem z torbami,zaczęło się od tego ze nie miałem NIP-u podanego na stronie głównej a skończyło się prześwietleniem wszystkiego.
_________________
Marszałek Piłsudski:
Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości.


..."Lepiej umrzeć na stojąco,niż żyć na kolanach"...
 
 
 
       
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

theme by chariot.pl
Strona wygenerowana w 0,15 sekundy. Zapytań do SQL: 10